Case Study

Miejsce + inicjatywa + społeczność lokalna. Efekt?Bibliostacja.

konsultacje, planowanie przestrzeni, architektura wnętrz, projektowanie mebli, projektowanie inkluzywne

 
 

Bibiliostacja (2023)

 

Powstanie nowej siedziby Biblioteki w Pobiedziskach w murach 150-letniego dworca kolejowego było prawdziwym wyzwaniem. Właściciel obiektu, PKP Nieruchomości w 2021 roku dokonał rewitalizacji budynku. Mimo, iż późniejszym operatorem części budynku miała być Biblioteka, dyrekcja nie miała większego wpływu na zastane rozwiązania architektoniczne jak i pierwotny projekt wnętrza.

Jako biuro projektowe zostaliśmy włączeni w projekt na zaproszenie Future Labs na ostatniej prostej, dosłownie na kilkanaście tygodni przed datą planowanego otwarcia. Jako, że prywatnie jesteśmy związani z gminą Pobiedziska a projekty dla edukacji są dla nas wyjątkowo ważne postanowiliśmy pomóc pomimo ograniczonego czasu i braku budżetu na dodatkowe prace projektowe.

Czas, start!

 

Posłuchajmy lokalnej społeczności

Pomimo bardzo ciasnego harmonogramu Pani Dyrektor Małgorzata Halber zdecydowała się przeprowadzić społeczne, aktywne konsultacje z użytkownikami biblioteki.

Z pomocą w organizacji warsztatów Design Thinking przyszedł zespół Future Labs Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę i po raz kolejny pokazała jak ważne jest precyzyjne mapowanie interesariuszy i ich potrzeb.

 
 

“Pierwszym krokiem we wzajemnej współpracy była organizacja warsztatów poświęconych rozpoznaniu potrzeb mieszkańców związanych z nowym miejscem. Warsztaty udało się zorganizować w sobotę, w surowym i pustym wnętrzu, w którym trwają jeszcze prace wykończeniowe. Miało to jednak dać uczestniczącym osobom szansę poczucia tej przestrzeni i jej współtworzenia, zanim wypełniła się meblami i codziennością. W warsztatach uczestniczyły osoby reprezentujące różne grupy i role społeczne: seniorów, młodzież, matki wychowujące małe dzieci czy osoby dojeżdżające codziennie do pracy pociągiem z Pobiedzisk. Na miejscu byli również opiekun młodzieżowej grupy filmowej Pobiedziska.tv, współpracowniczka Instytutu Książki, reprezentantka Lokalnej Grupy Działania "Szlak Piastowski" czy zespół osób tworzących obecnie Bibliotekę.”

Tadeusz Mirski, Future Labs PCSS


 

Nowe założenia i cele

Na podstawie wyników warsztatów opracowano nowe założenia dla funkcjonalności biblioteki. Nowy projekt wnętrz miał na celu stworzenie przestrzeni o specyficznej multi-funkcjonalności. Biblioteka miała pełnić nie tylko tradycyjną rolę miejsca przechowywania i wypożyczania książek, ale także rozwijać i angażować dzieci oraz młodzież, być miejscem spotkań emeryckich kółek zainteresowań, takich jak rękodzieło oraz organizować prelekcje i prezentacje dla zaproszonych gości. Dodatkowo, miała służyć jako centrum rozwijania miejscowej społeczności.

 
 

Przestrzeń przyjazna wszystkim

W nowym projekcie skupiliśmy się na tym, żeby biblioteka była dostępna dla każdego. Zadbaliśmy o to, by przestrzeń była przyjazna zarówno dla osób poruszających się na wózkach, jak i dla osób z problemami ze słuchem i wzrokiem.

Inkluzywność jest dla nas rozumiana daleko szerzej niż tylko brak barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi. Równie ważne dla nas było zadbanie o zróżnicowane strefy dla osób poszukujących wyciszenia oraz tych szukających aktywnych interakcji.

 

Centralna scena i jej funkcje

W centralnej części biblioteki zaprojektowano scenę z trybuną vis-à-vis. Podczas prelekcji i innych wydarzeń pełni ona funkcję miejsca dla prelegentów i słuchaczy. W ciągu dnia, gdy nie odbywają się wydarzenia, scena służy jako ławka w czytelni lub poczekalnia dla pasażerów czekających na pociąg, ponieważ biblioteka znajduje się w zabytkowym dworcu PKP.

 

“Zaangażowanie, empatia zespołu studia Bidermann+Wide i wsparcie podczas realizacji Bibliostacji Pobiedziska było kluczowe. Podejście pełne uważności dotyczące aranżacji przestrzeni, służących animacji kulturalnej, promocji czytelnictwa oraz integracji mieszkańców nadało bibliotece wyjątkowego charakteru.”

dyr. Małgorzata Halber


 

Dla najmłodszych i dla starszych.

Wnętrza dla dzieci zostały zaprojektowane z myślą o ich specyficznych potrzebach. Wyposażenie zostało dostosowane skalą do wzrostu najmłodszych użytkowników, co miało na celu zwiększenie ich zainteresowania korzystaniem z tej przestrzeni i zachęcanie do aktywnego uczestnictwa.

Dla starszych znalazły się miejsca wspierające interakcje społeczne ale zarazem dające wytchnienie i wyciszeni.

 
 

Elastyczność to podstawa

W bibliotece znalazły się także dwie wszechstronne sale, które można łatwo przystosować do różnych działań. Wyposażono je w mobilne meble, które można przesuwać i ustawiać według potrzeb – na warsztaty, prezentacje czy rękodzieło.

 

“Architektoniczne rozwiązania i starannie zaprojektowane wnętrza sprawiają, że Bibliostacja stała się prawdziwym centrum życia kulturalnego Pobiedzisk, a innowacyjne działania w tak „uszytej na miarę” bibliotece przyciągają zarówno mieszkańców, jak i gości z zewnątrz.”

dyr. Małgorzata Halber


 

Liczby nie kłamią

Sukces Bibliostacji jest mierzalny. Wyniki czytelnicze pną się w górę, ilość odbiorców wydarzeń kulturalnych, zainteresowanie stałą ofertą biblioteczną rośnie.

 

183%

Aż o 183% wzrosła liczba zapisanych użytkowników w wieku dziecięcym w roku 2024r. w porównaniu do roku 2023 (stara siedziba).


204%

O tyle procent wzrosła ilość wydarzeń organizowanych dla dzieci i młodzieży r/r.


140%

O tyle procent wzrosła ilość wydarzeń organizowanych dla dorosłych użytkowników r/r.


 
 
 

$$$

Co ważne, ten projekt był realizowany pro bono, co oznacza, że zrobiliśmy to bez wynagrodzenia, jako nasz wkład w rozwój lokalnej społeczności Pobiedzisk. Był to nasz sposób na wsparcie i pokazanie, jak ważna jest dla nas troska o miejsca, w których żyjemy i pracujemy. Planujemy kontynuować ten kierunek i co jakiś czas angażować się w społecznościowe projekty, które mają na celu poprawę jakości życia lokalnych mieszkańców.

Chcemy, żeby nasze działania przynosiły realne korzyści i budowały silniejsze, bardziej zintegrowane społeczności.

Realizacja


Zespół projektowy

Head of Interior Design
Maciej Bidermann

Interior Design
Maria Urbaniak


Klient

Biblioteka Publiczna w Pobiedziskach
dyr. Małgorzata Halber


Partnerzy

Future Labs – Warsztaty Design Thinking
Ewelina Moszyk
Adam Olszewski
Tadeusz Mirski
Paweł Grajkowski

Fotografie
Przemyslaw Turlej
Paweł Grajkowski