Case Study

eNStudios. Miejsce dla twórców gier, foto, wideo i muzyki. eNGines On!

projektowanie marki, projektowanie i wdrożenie komunikacji marki, konsultacje, planowanie przestrzeni, architektura wnętrz, projektowanie mebli, projektowanie oświetlenia, biofilia, projektowanie akustyki, space branding, wayfinding

 
 

eNStudios (2022)

 

Branża rozrywkowo-gamingowa to sektor prężnie rozwijający się na świecie. W Polsce mamy mocnych przedstawicieli tego sektora.

Pod koniec 2019 roku trafił do nas inwestor z pomysłem stworzenia budynku biurowo-usługowego w całości poświęconego nowym technologiom z sektora gamedev. Zadaniem było zaprojektowanie wnętrz części biurowej, coworkingowej oraz przestrzeni specjalistycznych, takich jak studio motion capture, studio foto/wideo, studio nagrań i realizacji audio.

Ze względu na specjalistyczne wyposażenie przestrzeni dedykowanych projekt wymagał od naszego zespołu pogłębienia wiedzy z zakresu technik realizacji dźwięku, wideo czy CGI.

W tym miejscu kreacja związana z produkcją gier, zdjęć, wideo czy muzyki ma być ograniczona jedynie wyobraźnią artystów.

 

Industrialnie inspirująco

Budynek eNStudios powstał jako inwestycja polegająca na przebudowie starego obiektu magazynowego. Inspiracji do projektu poszukiwaliśmy zatem w kontekście miejsca oraz historii budynku.

Paleta materiałów oryginalnego obiektu oraz sąsiadującego budynku magazynowego jest charakterystyczna dla klasycznej zabudowy industrialnej, w której dominują stal i beton.

Działka, na której stoi budynek, graniczy natomiast bezpośrednio z węzłem kolejowym, który dostarczył nam również wielu inspiracji, związanych z takimi elementami jak: linie trakcyjne, szyny i podkłady kolejowe.

 
 

Rozwiązania, materiały i detale

Materiały użyte w realizacji nawiązują do kontekstu lokalizacji. Blacha trapezowa oraz różnego typu siatki stalowe odwołują się do industrialnego charakteru otoczenia, natomiast drewniana konstrukcja dachu to interpretacja zaczerpnięta z podkładów kolejowych, wprowadzająca element ciepła do przestrzeni.

W budynku znalazło się 21 biur serwisowanych, dla których zaprojektowano szereg funkcji wspomagających.

Powstały pomieszczenia do testowania gier, do relaksu i wyciszenia, nisze do pracy oraz cztery kuchnie networkingowe, gdzie można smacznie zjeść lub przeprowadzić spotkanie biznesowe czy burzę mózgów.

Wyjątkową przestrzenią jest pokój do snu, wyposażony w trzy łóżka/kapsuły, gdzie można „podładować baterie” po wyczerpującym dniu.

 
 

Forma i podział funkcjonalny budynku

Dzięki wczesnemu włączeniu nas do procesu projektowego mieliśmy możliwość wprowadzania zmian w układzie funkcjonalnym. Wraz z głównymi architektami wypracowaliśmy finalny space plan.

 

Kształt budynku od samego początku był problematyczny ze względu na jego wcześniejszą funkcję magazynu.

Jako że budynek miał niestandardowe wymiary i proporcje (27×110 m), pojawiła się kwestia braku dostępu do światła dziennego w centralnej części.

Coś, co na pierwszy rzut oka wydawało się dużym problemem, postanowiliśmy przekuć w atut.

W rdzeniu budynku umieściliśmy funkcje specjalistyczne, niewymagające dostępu do światła dziennego: studio nagraniowe, studio foto/wideo oraz studio motion capture.

Wszystkie pomieszczenia biurowe zostały zlokalizowane w zewnętrznym pierścieniu, z nieograniczonym dostępem do światła.

 

eNBranding – dynamiczny i kreatywny

Budynek i zespół eNStudios to środowisko nowoczesne i dynamiczne, dlatego identyfikacja wizualna marki musi odzwierciedlać energię miejsca i jego użytkowników.

Czerpiąc z tych samych inspiracji, które towarzyszyły powstaniu koncepcji wnętrz, oraz z materiałów i kolorystyki wykorzystanych w realizacji przestrzeni w całym budynku, stworzyliśmy system komunikacji będący integralną częścią eNStudios.

Multiplikacje, linie, geometria, minimalizm i dynamika to elementy składowe identyfikacji wizualnej marki. Pięć linii tworzących sygnet (literę N) to odniesienie do struktur falowanych blach, torów kolejowych, ale też do pięciu głównych przestrzeni działania eNStudios.

Komunikacja tej marki stanowi pole do kreacji, dokładnie tak jak samo miejsce.

 

Punkt, linia, przestrzeń

W systemie informacji zaprojektowanym w budynku wykorzystaliśmy takie same materiały, jakie znalazły się na ścianach czy podłogach.

Charakter wnętrz budynku, identyfikacja wizualna marki i branding przestrzeni tworzą spójny obraz tego, czym jest eNStudios – kreatywnego tygla osadzonego w industrialnym otoczeniu.

 

“Nie wierzę w sztukę, ale wierzę w twórców.”

— Marcel Duchamp —

Realizacja


Zespół projektowy

Head of Interior Design
Maciej Bidermann

Interior Design Concept
Paulina Filipiak

Interior Design
Adrianna Czukowicz
Agata Rzechówka
Maria Urbaniak
Anna Wójcik

Brand Design / Space Branding / Wayfinding
Szymon Skrzypczak

Project Management / Administration
Paulina Bartkowiak


Klient

eNStudios
Ewa Voelkel-Krokowicz
Piotr Wit Voelkel
Jakub Mączka
Robert Tomczak


Partnerzy

Architekci
Grzegorz Czerwiński
Andrzej Stachowiak
Elżbieta Borys (Demiurg)
Krzysztof Kaczmarek (Demiurg)

Projekt elewacji
Easst Architects

Generalny wykonawca
Demiurg

Dostawca mebli
Interior Group

Producent oznaczeń
Kruger Plus

Fotografia
Kroniki Studio