Case Study
Parafia Łacina. Wspólnota i miejsce dla wszystkich, którzy chcą się przyłączyć. Bez spiny.
strategia marki, projektowanie marki, projektowanie i wdrożenie komunikacji marki, konsultacje, planowanie przestrzeni, architektura wnętrz, projektowanie mebli, projektowanie oświetlenia
Parafia Łacina (2022)
Kościół i parafia w 2023 roku. Czym są i jaka powinna być ich współczesna definicja?
Odpowiedź na to pytanie (z którym przyszedł do nas ksiądz Radek Rakowski, duszpasterz akademicki z Poznania), postanowiliśmy uzyskać od ludzi – czyli potencjalnych parafianek, parafian i członkiń oraz członków nowo powstającej wspólnoty, w jednym z najszybciej rozwijających się obszarów miasta.
Osiedle Łacina to prężnie rozbudowujące się i zamieszkałe przez coraz większą liczbę osób miejsce na mapie Poznania i to właśnie tam miała powstać nowa parafia, którą kierować będzie ksiądz Radek Rakowski.
Posłuchajmy
Dzięki warsztatom przeprowadzonym z przyszłymi członkami Parafii Łacina (osobami w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, sytuacji życiowej etc.) mogliśmy poznać oczekiwania i wyzwania przed jakimi stanie nowa wspólnota.
Wykonaliśmy we współpracy z uczestnikami warsztatów serię ćwiczeń pomagających zdefiniować charakter funkcjonowania parafii, system identyfikacji wizualnej, sposób i kanały jej komunikacji z odbiorcami.
Parafia 2.0
Łacina to parafia pełna wiary w Boga, pozytywnej energii, otwarta i tolerancyjna, ale przede wszystkim nowoczesna. Większość spraw da się załatwić szybko i przez internet, a jeśli coś pójdzie nie tak, to podczas wizyty na miejscu, uśmiechnięta opiekunka parafii (Dominika) na pewno pomoże.
Miejsce, w którym odbywają się msze to nie tylko wyjątkowy kościół, to także przestrzeń socjalna, gdzie po mszy można poznać ludzi z własnego osiedla, napić się wspólnie kawy i porozmawiać w pełnej serdeczności atmosferze.
A konkretnie, to jaki kościół i gdzie?
Przede wszystkim blisko! Zgodnie z ideą miasta 15-minutowego w odległości krótkiego spaceru od domu. W osiedlowym budynku wielorodzinnym, a dokładnie w lokalu usługowym (o powierzchni około 100 metrów kwadratowych), gdzie pierwotnie miał się znajdować salon fryzjerski.
W pierwszej chwili brzmi nieco nieprawdopodobnie, w drugiej – bardzo nowocześnie, a ponad wszystkim – zróbmy to!
Kościół wpisany w tkankę osiedla, po sąsiedzku z biurem nieruchomości i psim spa. Miejsce, które będzie blisko ludzi – proste, zapraszające i dostępne, dla wszystkich.
W niewielkim lokalu (z witryną!) zaprojektowaliśmy przestrzeń, która zmieści w sobie zarówno strefę sacrum, jak i profanum, pozwoli na cichą modlitewną medytację, ale i na zorganizowanie baliku dla dzieci czy warsztatów dla dorosłych.
Każdy, kto zechce odwiedzić to miejsce niezależnie od tego czy jest osobą wierzącą, niewierzącą czy poszukującą będzie tam mile widziany.
Jezus+my
Kaplica ma być miejscem spotkania człowieka z Bogiem, które czerpać będzie z tysięcy lat, również architektonicznej tradycji, a jednocześnie przyjaznym, nowoczesnym centrum życia społecznego dla mieszkańców i mieszkanek nie tylko samej Łaciny, ale także okolicznych osiedli.
Sacrum i profanum
Za pomocą rysunku posadzki i lekkich zasłon wprowadziliśmy zatem czytelny podział przestrzeni na dwie części, które jednak w każdej chwili będą mogły stać się jednym, otwartym pomieszczeniem.
Przestrzeń samej kaplicy musiała być dostosowana do wielu zasad związanych z projektowaniem obiektów sakralnych. Byliśmy jednak zdeterminowani, by w projekcie nie zgubić prostoty – w konstrukcji i wyrazie. Przestrzeń kaplicy miała dawać poczucie spokoju, nie przytłaczać nadmiarem.
Świadomie zrezygnowaliśmy z różnicowania poziomów posadzki w obszarze prezbiterium. Zamiast tego narożniki tej strefy zostały wyoblone, by łagodnie kierować uwagę ku centrum – ołtarzowi i tabernakulum, które są blisko wiernych.
Nastrój wnętrza budowany jest w oparciu o połączenie neutralnego tła – linoleum na posadzce i tynku strukturalnego na ścianach, z ciepłym w odbiorze, surowym drewnem sosnowym.
Kawa w kościele? No jasne
W części socjalnej połączonej z funkcją zakrystii powstał aneks kuchenny, z ekspresem do kawy, zmywarką i lodówką, a tuż obok znalazły się wygodna kanapa i roślinność. W centrum stanął duży stół, który w każdej chwili może być zdemontowany i przechowany.
Na co dzień służy on spotkaniom grup parafialnych, ale i tym spontanicznym, po mszy, przy herbacie. Strefę definiują żywe kolory – odcienie ochry i błękitu. Tu każdy miał poczuć się “u siebie”.
A co może być bardziej domowe niż drewniana lamperia i regał z Ikei?
Miejsce dostępne
W całym obiekcie zachowane zostały szerokie ciągi komunikacyjne. Toaleta została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz wyposażona w przewijak i stołek dla dzieci, umożliwiający najmłodszym korzystanie z umywalki.
I jeszcze jedno, można wpaść ze zwierzakiem.
Miejsce, wspólnota, wiara
Miejsce, Wspólnota, Wiara – to trzy fundamenty (wartości), które tworzą podstawę Parafii Łacina.
Komunikacja parafii oparta na prostych i czytelnych założeniach wizualnych jest autentyczną i radosną opowieścią o codziennym funkcjonowaniu nowoczesnej, wypełnionej dobrą energią parafii kościoła katolickiego.
Nie ma potrzeby projektowania zbyt zaawansowanych formalnie rozwiązań, gdy zadaniem komunikacji jest przekazać to, co dobre i prawdziwe – prawdziwy kościół, prawdziwi ludzie, prawdziwa wiara.
Bez spiny i ściemy.
Parafia dla wszystkich
Społeczność Parafii Łacina to bardzo zróżnicowana grupa, dlatego oferta parafii jest dostosowana do wielu potrzeb.
Oferuje msze wypełnione muzyką i śpiewem dla tych, którzy chcą obcować z Bogiem w sposób bardzo otwarty, ale można też wziąć udział w nabożeństwach bardzo tradycyjnych, gdzie panuje znacznie spokojniejsza atmosfera.
Dla każdego znajdzie się opcja.
Dostęp na klik
W czasach cyfryzacji niemal wszystkich aspektów codziennego życia, parafia oferuje łatwy i dostępny sposób na zapoznanie się terminami uczestnictwa w mszach, przystąpienia do sakramentów, oraz rozwiązania wielu innych spraw związanych z działaniem wspólnoty.
To strona www, która jest niezwykle przydatnym narzędziem kontaktu parafian z ich duchowym opiekunem.
Komunikacja
O wszystkich bieżących, ciekawych inicjatywach czy codziennym, życiu parafii, można się dowiedzieć z podstawowych kanałów komunikacji – mediów społecznościowych (Instagram, Facebook).
Niemal każdego dnia pojawiają się nowe posty czy relacje, dzięki którym kontakt z parafią jest żywy i doskonale uzupełnia spotkania wspólnoty odbywające się w kaplicy.
Chcecie doświadczyć Parafii 2.0 – wpadnijcie do Poznania, na osiedle Łacina. Amen.
Realizacja
Zespół projektowy
Head of Interior Design
Maciej Bidermann
Interior Design
Agata Rzechówka
Creative Direction
Szymon Skrzypczak
Brand Design
Paweł Drętkiewicz
Project Management / Administration
Paulina Bartkowiak
Digital / Motion Design
Andrzej Hercuń
Klient
Parafia Łacina
ks. Radek Rakowski
Partnerzy
Ceramika
Jagoda Kaczmarek
Grafika we wnętrzach
Waldemar Ratajczyk
Zuzanna Lenartowicz-Malcher
Prace stolarskie
Michał Pieczyński
Wykonawca budowlany
Robert Kinalski
Fotografie
Przemyslaw Turlej
Aga Bondyra
Stanisław Bresch
Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl