Case Study

Parafia Łacina. Wspólnota i miejsce dla wszystkich, którzy chcą się przyłączyć. Bez spiny.

strategia marki, projektowanie marki, projektowanie i wdrożenie komunikacji marki, konsultacje, planowanie przestrzeni, architektura wnętrz, projektowanie mebli, projektowanie oświetlenia

 
 

Parafia Łacina (2022)

 

Kościół i parafia w 2023 roku. Czym są i jaka powinna być ich współczesna definicja?

Odpowiedź na to pytanie (z którym przyszedł do nas ksiądz Radek Rakowski, duszpasterz akademicki z Poznania), postanowiliśmy uzyskać od ludzi – czyli potencjalnych parafianek, parafian i członkiń oraz członków nowo powstającej wspólnoty, w jednym z najszybciej rozwijających się obszarów miasta.

Osiedle Łacina to prężnie rozbudowujące się i zamieszkałe przez coraz większą liczbę osób miejsce na mapie Poznania i to właśnie tam miała powstać nowa parafia, którą kierować będzie ksiądz Radek Rakowski.

 

Posłuchajmy

Dzięki warsztatom przeprowadzonym z przyszłymi członkami Parafii Łacina (osobami w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, sytuacji życiowej etc.) mogliśmy poznać oczekiwania i wyzwania przed jakimi stanie nowa wspólnota.

Wykonaliśmy we współpracy z uczestnikami warsztatów serię ćwiczeń pomagających zdefiniować charakter funkcjonowania parafii, system identyfikacji wizualnej, sposób i kanały jej komunikacji z odbiorcami.

Parafia 2.0

Łacina to parafia pełna wiary w Boga, pozytywnej energii, otwarta i tolerancyjna, ale przede wszystkim nowoczesna. Większość spraw da się załatwić szybko i przez internet, a jeśli coś pójdzie nie tak, to podczas wizyty na miejscu, uśmiechnięta opiekunka parafii (Dominika) na pewno pomoże.

Miejsce, w którym odbywają się msze to nie tylko wyjątkowy kościół, to także przestrzeń socjalna, gdzie po mszy można poznać ludzi z własnego osiedla, napić się wspólnie kawy i porozmawiać w pełnej serdeczności atmosferze.

 
 

A konkretnie, to jaki kościół i gdzie?

Przede wszystkim blisko! Zgodnie z ideą miasta 15-minutowego w odległości krótkiego spaceru od domu. W osiedlowym budynku wielorodzinnym, a dokładnie w lokalu usługowym (o powierzchni około 100 metrów kwadratowych), gdzie pierwotnie miał się znajdować salon fryzjerski.

W pierwszej chwili brzmi nieco nieprawdopodobnie, w drugiej – bardzo nowocześnie, a ponad wszystkim – zróbmy to!

 

Kościół wpisany w tkankę osiedla, po sąsiedzku z biurem nieruchomości i psim spa. Miejsce, które będzie blisko ludzi – proste, zapraszające i dostępne, dla wszystkich.

W niewielkim lokalu (z witryną!) zaprojektowaliśmy przestrzeń, która zmieści w sobie zarówno strefę sacrum, jak i profanum, pozwoli na cichą modlitewną medytację, ale i na zorganizowanie baliku dla dzieci czy warsztatów dla dorosłych.

Każdy, kto zechce odwiedzić to miejsce niezależnie od tego czy jest osobą wierzącą, niewierzącą czy poszukującą będzie tam mile widziany.

 

Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

 

Jezus+my

Kaplica ma być miejscem spotkania człowieka z Bogiem, które czerpać będzie z tysięcy lat, również architektonicznej tradycji, a jednocześnie przyjaznym, nowoczesnym centrum życia społecznego dla mieszkańców i mieszkanek nie tylko samej Łaciny, ale także okolicznych osiedli.

 
 

Sacrum i profanum

Za pomocą rysunku posadzki i lekkich zasłon wprowadziliśmy zatem czytelny podział przestrzeni na dwie części, które jednak w każdej chwili będą mogły stać się jednym, otwartym pomieszczeniem.

Przestrzeń samej kaplicy musiała być dostosowana do wielu zasad związanych z projektowaniem obiektów sakralnych. Byliśmy jednak zdeterminowani, by w projekcie nie zgubić prostoty – w konstrukcji i wyrazie. Przestrzeń kaplicy miała dawać poczucie spokoju, nie przytłaczać nadmiarem.

Świadomie zrezygnowaliśmy z różnicowania poziomów posadzki w obszarze prezbiterium. Zamiast tego narożniki tej strefy zostały wyoblone, by łagodnie kierować uwagę ku centrum – ołtarzowi i tabernakulum, które są blisko wiernych.

Nastrój wnętrza budowany jest w oparciu o połączenie neutralnego tła – linoleum na posadzce i tynku strukturalnego na ścianach, z ciepłym w odbiorze, surowym drewnem sosnowym.

 

Kawa w kościele? No jasne

W części socjalnej połączonej z funkcją zakrystii powstał aneks kuchenny, z ekspresem do kawy, zmywarką i lodówką, a tuż obok znalazły się wygodna kanapa i roślinność. W centrum stanął duży stół, który w każdej chwili może być zdemontowany i przechowany.

Na co dzień służy on spotkaniom grup parafialnych, ale i tym spontanicznym, po mszy, przy herbacie. Strefę definiują żywe kolory – odcienie ochry i błękitu. Tu każdy miał poczuć się “u siebie”.

A co może być bardziej domowe niż drewniana lamperia i regał z Ikei?

Miejsce dostępne

W całym obiekcie zachowane zostały szerokie ciągi komunikacyjne. Toaleta została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz wyposażona w przewijak i stołek dla dzieci, umożliwiający najmłodszym korzystanie z umywalki.

I jeszcze jedno, można wpaść ze zwierzakiem.

 

Miejsce, wspólnota, wiara

Miejsce, Wspólnota, Wiara – to trzy fundamenty (wartości), które tworzą podstawę Parafii Łacina.

Komunikacja parafii oparta na prostych i czytelnych założeniach wizualnych jest autentyczną i radosną opowieścią o codziennym funkcjonowaniu nowoczesnej, wypełnionej dobrą energią parafii kościoła katolickiego.

Nie ma potrzeby projektowania zbyt zaawansowanych formalnie rozwiązań, gdy zadaniem komunikacji jest przekazać to, co dobre i prawdziwe – prawdziwy kościół, prawdziwi ludzie, prawdziwa wiara.

Bez spiny i ściemy.

 
 

Parafia dla wszystkich

Społeczność Parafii Łacina to bardzo zróżnicowana grupa, dlatego oferta parafii jest dostosowana do wielu potrzeb.

Oferuje msze wypełnione muzyką i śpiewem dla tych, którzy chcą obcować z Bogiem w sposób bardzo otwarty, ale można też wziąć udział w nabożeństwach bardzo tradycyjnych, gdzie panuje znacznie spokojniejsza atmosfera.

Dla każdego znajdzie się opcja.

 
 

Dostęp na klik

W czasach cyfryzacji niemal wszystkich aspektów codziennego życia, parafia oferuje łatwy i dostępny sposób na zapoznanie się terminami uczestnictwa w mszach, przystąpienia do sakramentów, oraz rozwiązania wielu innych spraw związanych z działaniem wspólnoty.

To strona www, która jest niezwykle przydatnym narzędziem kontaktu parafian z ich duchowym opiekunem.

 

Komunikacja

O wszystkich bieżących, ciekawych inicjatywach czy codziennym, życiu parafii, można się dowiedzieć z podstawowych kanałów komunikacji – mediów społecznościowych (Instagram, Facebook).

Niemal każdego dnia pojawiają się nowe posty czy relacje, dzięki którym kontakt z parafią jest żywy i doskonale uzupełnia spotkania wspólnoty odbywające się w kaplicy.

Chcecie doświadczyć Parafii 2.0 – wpadnijcie do Poznania, na osiedle Łacina. Amen.

 

Realizacja


Zespół projektowy

Head of Interior Design
Maciej Bidermann

Interior Design
Agata Rzechówka

Creative Direction
Szymon Skrzypczak

Brand Design
Paweł Drętkiewicz

Project Management / Administration
Paulina Bartkowiak

Digital / Motion Design
Andrzej Hercuń


Klient

Parafia Łacina
ks. Radek Rakowski


Partnerzy

Ceramika
Jagoda Kaczmarek

Grafika we wnętrzach
Waldemar Ratajczyk
Zuzanna Lenartowicz-Malcher

Prace stolarskie
Michał Pieczyński

Wykonawca budowlany
Robert Kinalski

Fotografie
Przemyslaw Turlej
Aga Bondyra
Stanisław Bresch
Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl